آدرس:

ایران _ خراسان رضوی _ مشهد

تلفن تماس:

09029209797

ایمیل:

kahoo.ksd@gmail.com

بوقلمون

بوقلمون Turkey

 

بوقلمون ها در راسته ماکیان سانان قرار دارند و بومی آمریکای شمالی هستند. بوقلمون ها دارای یک آویزه گوشتی هستند که در روی گلو آویزان است ویک برآمدگی گوشتی به نام نوک آویز است که از بالای نوک آویزان است.

با طول بالی از 5/1 تا 8/1 متر، بوقلمون ها بزرگترین پرندگان جنگل های محل زندگی خود هستند. همچون بسیاری از دیگر گونه های راسته ماکیان سانان، بوقلمون نر بزرگ تر و رنگارنگ تر از بوقلمون ماده است.

گوشت بوقلمون

 

گوشت بوقلمون به عنوان يكي از بهترين منابع تامين پروتئين حيواني و مواد معدني با كلسترول و چربي كم شناخته شده است. گوشت بوقلمون با دارا بودن دو نوع گوشت سفيد و تيره در بسياري از موارد مي تواند جايگزين مناسبي براي گوشت قرمز گردد.

خصوصا براي افرادي كه به دليل داشتن بيماري هاي خاص مانند بيماري قلبي و چربي خون بالا قادر به استفاده از گوشت قرمز نيستند.

گوشت بوقلمون تيره در مقايسه با نوع سفيد آن حاوي ويتامين ها و مواد معدني بيشتري مي باشد. بوقلمون هايي كه در علفزار و بصورت دستي پرورش مي يابند نسبت به بوقلمونهاي پرورش يافته در دامداري هاي صنعتي امگا3 بيشتري دارند.

گوشت بوقلمون سرشار از ويتامين هاي خانواده B مانند B6 . B3 .B12 . B1 و ويتامين A و اسيد آمينه تريپتوفان و شامل املاحي مانند سلنيوم، روي، منيزيم، مس، پتاسيم و غني از آهن مي باشد.

فوايد گوشت بوقلمون براي كاهش كلسترول

سينه گوشت بوقلمون از نوع گوشت سفيد است و كلسترول پاييني دارد در حالي كه ران اين گوشت تيره تر و چرب تر است. همچنين توصيه مي شود كه پوست اين گوشت را از سطح آن جدا كنيد به اين ترتيب چربي گوشت را تا حد زيادي كم كرده ايد.

بهبود بي خوابي 

اين گوشت حاوي موادي ست كه در رفع مشكلات بي خوابي به شما كمك مي كند.

سروتونين به بدن آرامش مي دهد.

سلنيوم سبب افزايش ايمني بدن و بهبود خواب مي شود.

B3 و B6  در كنترل بي خوابي به شما كمك مي كنند.

توصيه به افراد ديابتي 

مصرف گوشت بوقلمون به توصيه پزشكان براي افرادي كه از بيماري ديابت رنج مي برند توصيه مي شود و به كنترل سطح خون اين بيماران كمك ميكند.

انواع نژاد بوقلمون

بوقلمون بوربون قرمز (Bourbon red) :

بوقلمون های بوربون یکی از نژادهای بومی شهرستان بوربون کنتاکی ایالت متحده آمریکا می باشند که با پرهای قرمز رنگ از سایر نژادها تشخیص داده میشوند. این نژاد به دلیل وزن گیری بالا و سریع، به یکی از نژاد های محبوب برای پرورش در ایران نیز تبدیل شده است.

بوقلمون های بوربون جثه ای بزرگتر از سایر نژادها داشته و همین امر آن ها را برای تولید گوشت مناسب ساخته است. این پرنده معمولا در سن 4 تا 7 ماهگی به وزن مناسب برای کشتار می رسد. وزن بوقلمون بوربون نر در سن بلوغ 14 تا 15 کیلوگرم و وزن جنس ماده 8 تا 9 کیلوگرم خواهد بود.

هلندی سفید (White Holand) :

این بوقلمون ها در کشور هلند پرورش و نژاد آن ها گسترش یافته است. در این میان بوقلمون های وحشی نیز از آمریکا به اروپا صادر شده اند، ولی هلند و اتریش به گونه های سفید وقلمون های نر اصیل معمولاً حدود 33 پوند و نوع ماده حدود 18 پوند وزن دارند. در آمریکا بوقلمون های ماده در 14 تا 16 هفتگی با وزن 7 تا 8 کیلوگرم و بوقلمون های نر در 17 تا 20 هفتگی با وزن 12 تا 15 کیلوگرم به بازار عرضه می شوند.که یکی از آن ها همین نوع است علاقه مند بوده است.

مراقبت از این بوقلمون ها شبیه سایر بوقلمون ها می­باشد و به خاطر جثه بزرگشان برای این حیوانات باید به حد کافی فضای لازم برای حرکت وجود داشته باشد. بوقلمون های هلند

ی سفید را به سختی می­توان پیدا کرد و نژاد آن­ها به ندرت پرورش داده می شود. 

سیاه (Black) :

 

در این گونه رنگ بدن سیاه بوده و رنگ بال و پر آن سیاه متمایل به سبز می باشد.

این نژاد در آمریکا غالب نیست. در حالی که در کشورهای اروپایی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و مورد توجه مصرف کنندگان است.

این گونه در قسمت های شرق انگلیس و فرانسه با موفقیت پرورش داده می شود.

وزن مطلوب این گونه در آمریکا برای جنس نر یک ساله 22 پوند، جنس نر بالغ 27 پوند و جنس ماده بالغ 18 پوند و نیمچه تخم­گذار 12 پوند گزارش شده است.

برنز سینه پهن (Broad-breasted Bronze Turkeys) :

 

این نژاد بومی شمال آمریکا بوده و حدود 500 سال پیش در مکزیک اهلی شده و در سال 1500 میلادی به اسپانیا برده شد و سپس در اروپا شناخته شد. این نژاد مخصوص سفره غذا توسعه یافته است. رنگ آن مشابه بوقلمون های وحشی است، اما اندازه و شکل این دو با یکدیگر متفاوت است. براساس استاندارد انجمن طیور آمریکا وزن سن بلوغ جسمی این نژاد در نرها 36 پوند و در ماده ها 20 پوند گزارش شده است. در 28 هفتگی بوقلمو ن های نر این نژاد به وزن 25 پوند می رسد. مانند نژاد سینه پهن سفید، به علت سنگینی وزن بلوغ، در این نژاد نیز تولید مثل فقط با روش تلقیح مصنوعی انجام می شود. البته نژاد برنز اصلاح نشده با روش طبیعی قادر به تولید مثل می باشد. علت نامگذاری این نژاد رنگ غیر معمول بال و پر آن است که به صورت ترکیبی از رنگ های برنز و سبز بوده و در مقابل نور آفتاب به صورت متالیک به نظر می رسد. این نژاد در شمال آمریکا پرورش داده می­شود.

بوقلمون اسلیت slate

بوقلمون اسلیت یکی از نژادهای خانگی ایالات متحده است به‌عنوان بوقلمون اسلیت آبی و لاوندر نیز شناخته می‌شود. منشأ اصلی این نژاد ناشناخته است ولی نظریه‌هایی بر این مبنا وجود دارد که نژاد اسلیت از تلاقی نورفولک سیاه و یک بوقلمون وحشی شرقی به وجود آمده است.

متاسفانه این پرنده از لحاظ جمعیتی هیچگاه ثباتی نداشته است و هم اکنون نیز در حال انقراض می باشد . اندازی و جثه بوقلمون های اسلیت تقریباً هم اندازی بوقلمون های سیاه می باشد.

بوقلمون اسلیت پرنده‌ای با جثه متوسط تا بزرگ و ظاهر بسیار زیبا و متفاوت می‌باشد که پرهای بدن آن به رنگ خاکستری مایل به آبی است و این نوع رنگ‌بندی باعث تمایز آن با سایر انواع نژاد بوقلمون می‌شود.

وزن بدن اسلیت نر: ۱۰٫۵ کیلوگرم و وزن بدن اسلیت ماده: ۶٫۳ کیلوگرم می باشد.