غاز

غاز پرنده ای از خانواده مرغابی سانان است که به همراه قوها و اردک ها جزء پرندگان آبدوست محسوب می شود. زندگی این پرندگان وحشی با آب گره خورده است به طوری که جفت گیری و تولید مثل آنها بدون وجود آب امکان پذیر نیست. این نوع از پرندگان آبدوست دارای جثه نسبتا بزرگی هستند و جزء پرندگان وحشی و مهاجر محسوب می شوند که در فصل زمستان از شمال به جنوب کره زمین مهاجرت می کنند.

از میان نژادهای مختلف غاز می توان به غاز مهاجر ، غاز سفید نروژی ، غاز نرماندی ، غاز لیپی گانز ، غاز لینی ، غاز فرانکونیان ، غاز زرد بریکون ، غاز زرد آمریکایی ، غاز سبواستوپول ، غاز کانادایی ، غاز آفریقایی ، غاز چینی ، غاز امبدن و غاز تولوز اشاره کرد.

در میان نژادهای مختلف غاز ، غاز تولوز به دلیل حجم بالایی از گوشت که دارد مورد توجه تولیدکنندگان است. این نوع از غازها اصالتا فرانسوی و منسوب به شهر تولوز هستند که اصلاح نژادی بر روی آن ها انجام شده و جثه بزرگتری دارند.  وزن جنس نر این نژاد غاز دارای ۷ کیلوگرم وزن و جنس ماده آن دارای ۹ کیلوگرم وزن می باشد.

نکات مهم تغذیه غازها

تغذیه غازها با توجه به نوع گوشتی یا تخم گذار بودن آن ها متفاوت است. در تغذیه غازهای تخم گذار باید از جیره های غذایی استفاده شود که چاق کننده نباشند اما برعکس در تغذیه غازهای گوشتی باید از جیره های غذایی استفاده شود که چاق کننده باشند. اگر غازها رادر مراتع پرورش دهید ، غازها به راحتی می توانند از مواد غذایی موجود در مراتع استفاده کنند.

غذای مناسب برای جوجه های تازه هچ شده غاز همان دانه های غذایی جوجه های انواع ماکیان است. ۶۰ قطعه غاز معمولا در هر هفته یک بسته ۵۰ کیلویی علوفه را به عنوان مواد غذایی مصرف می کنند. برای تغذیه بهتر برای هر غاز علاوه بر علوفه باید در هر روز ۲۵۰ گرم کنسانتره داد.

برخی دیگر از پرورش دهندگان غاز در چهار ماه اول پرورش جوجه های غاز از کنسانتره و پلیت برای تغذیه جوجه های استفاده کرده و پس از ۴ ماهگی از غلاتی مانند گندم ، جو و ذرت نیز برای تغذیه غازها استفاده می کنند.

محل نگهداری غازها باید حتما به صورت خشک بوده و در مواقع مختلف ضدعفونی شوند. برای ضدعفونی کردن محل نگهداری غازها می توان از آهک استفاده کرد. جوجه غازهایی که تازه هچ می شوند باید در مکان های متفاوت نگهداری شوند زیرا نگهداری همراه با غازهای مولد می تواند منجر به بیماری در جوجه غازها بشود.

پرورش غاز را می توان در سیستم های باز و بسته انجام داد. نکته مهمی که در پرورش غاز باید به آن توجه کنید این است که حتما مکانی را برای گشت و گذار غاز اختصاص دهید. محل گشت و گذار غازها همانند لانه ها و محل پرورش آن ها باید خشک باشد و به صورت مرتب با استفاده از آهک ضدعفونی شود.

تخم گذاری و جوجه کشی از غاز

غازها برای جفت گیری نیاز به آب دارند و بدون آب نمی توانند تولید مثل کنند. اگر جفت گیری غاز ها در محیط خارج از آب انجام پذیرد بیش از ۹۰ درصد تخم های حاصل از آن ها به جوجه تبدیل نمی شود. غازهای معمولی هر سال یک بار و در نزدیکی های عید تخم گذاری می کنند و در هر دوره تخم گذاری فقط ۴۰ تخم از آن ها حاصل می شود. اما غازهای اصلاح نژاد شده شده قادر هستند که در سال دو بار و در هر دوره بین ۵۰ تا ۵۵ عدد تخم را تخم گذاری کنند.با استفاده از دستگاه جوجه کشی غاز می توان از این پرنده جوجه کشی نمود.

جوجه کشی از غاز همانند سایر پرندگان از دو مرحله ستر و هچر تشکیل می شود. طول مدت جوجه کشی از انواع غازها بین ۲۲ تا ۳۰ روز است که ۳ روز آخر آن را مرحله هچر تشکیل می دهد. روزهای قبل از مرحله هچر را مرحله ستر می گویند که در آن تخم ها برای جلوگیری از چسبیدن نطفه به پوسته چرخانده می شوند. دمای مناسب برای مرحله ستر ۳۷.۵ و دمای مناسب برای مرحله هچر ۳۷ درجه سانتی گراد است. رطوبت مطلوب برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار انواع غازها هم ۶۳ درصد می باشد.